Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim profilaktyką oraz leczeniem próchnicy - odbudową zniszczonych twardych tkanek zęba. Leczenie próchnicy jest niezwykle ważne, ponieważ jest to najczęstsza choroba zębów.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, ale próchnica jest chorobą zakaźną będącą zagrożeniem zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Dlatego ważnym jest właściwa higiena jamy ustnej oraz unikanie sytuacji w których rodzic przenosi bakterie na dziecko poprzez smoczek czy łyżeczkę.

 

W jaki sposób możesz zapobiegać próchnicy?

1Wizyty kontrolne - zalecanym jest wizyta w gabinecie stomatologicznym nie rzadziej niż raz w roku;

2Higienia jamy ustnej – codzienna pielęgnacja z wykorzystaniem nie tylko szczoteczki, ale także nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych;

3Właściwa dieta - podstawą zdrowia jest oczywiście dieta, która jest bardzo istotna także dla zębów. Unikajmy żywności wysoko przetworzonej, nie nadużywajmy kawy oraz herbaty. W walce z próchnicą pomaga także guma do żucia (nie stosujmy dłużej niż 15-20 minut);

Bakterie bez dostępu pożywienia nie są zdolne do spowodowania szkody w jamie ustnej, której to konsekwencją jest próchnica. Jest to proces złożony i uzależniony również od wielu niekorzystnych czynników takich jak nieprawidłowości w budowie zębów czy ich ustawieniu, ale przede wszystkim od braku higieny oraz zbyt częstym spożywaniu cukrów, którymi żywią się bakterie.

Pacjenci z próchnicą skarżą się na brzydki zapach z jamy ustnej oraz nieestetyczny wygląd , dlatego szybko wdrożone leczenie eliminuje niekorzystne skutki. Komplikacjami po nieleczonej próchnicy mogą być także choroby serca, stawów oraz nerek. Dzięki środkom znieczulającym leczenie odbywa się bezboleśnie, a szeroka gama dostępnych w naszym gabinecie wysokiej jakości materiałów światłoutwardzalnych gwarantuje doskonałą i niewidoczną naprawę ubytków.

 

Usługi, które oferuje nasz gabinet:

  • Badania kontrolne;
  • Czasowe wypełnienia;
  • Wypełnienia w zębach wysokiej jakości materiałami kompozytowymi;
  • Odbudowa zębów z wykorzystaniem taśm włókna szklanego;
  • Szynowanie zębów rozchwianych;
  • Poprawa estetyki zębów poprzez zastosowanie licówek kompozytowych.